Özlü: O maddeyi çıkarırız

Özlü: O maddeyi çıkarırız

Özlü: O maddeyi çıkarırız

Sanayi Bakanı Özlü, zeytinlik sahalarına sanayi tesisi kurulmasının önünü açtığı gerekçesiyle kamuoyunda tartışmalara neden olan Üretim Reform Paketi'nde değişikliği gidebileceklerini söyledi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "Üretim Reform Paketi" tasarısında yer alan ve zeytinlik sahalarına sanayi tesisi inşa edilmesinin önünü açan maddeye ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Özlü, eleştirilerin odağındaki söz konusu maddenin tasarıdan çıkarılabileceğini söyledi

Bakan Özlü, "Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile istişare edeceğiz ve ortak bir karar vereceğiz. İlla böyle olsun diye ısrarcı olmayacağım. Çünkü spekülasyona doğru gidiyor. Çıkarabiliriz o maddeyi, sorun değil." diye konuştu.

Tartışmalı tasarı ne getiriyor?

Gelecek hafta Meclis Sanayi Komisyonunda ele alınması beklenen Üretim Reform Paketinde yer alan zeytinliklere ilişkin düzenlemeler tartışmalara neden olmuştu.

Düzenleme ile dekar başına 15 zeytin ağacının bulunmadığı alanlar zeytinlik tanımının dışında bırakılıyor ve bu arazilere sanayi tesisi yapılmasının önü açılıyor. Türkiye'de ise genel olarak dekar başına 10-12 zeytin ağacı bulunuyor.

Kaynak : 25 Mayıs 2017 / Dünya Gazetesi