Ekonomi Bakanlığından Rusya açıklaması

Ekonomi Bakanlığından Rusya açıklaması

Ekonomi Bakanlığından Rusya açıklaması

Ekonomi Bakanlığı, Türkiye'nin Rusya'dan tarım ürünleri ithalatına kısıtlama getirdiği iddialarının gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Ekonomi Bakanlığı, Türkiye'nin Rusya'dan tarım ürünleri ithalatına kısıtlama ve kota getirdiği iddialarını yalanladı.

Konuya ilişkin bakanlıktan yapılan açıklamda, "Söz konusu haberler doğruyu yansıtmamakta olup, Türkiye imzalanan mutabakata sadıktır." ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı Arkady Dvorkoviç'in 22 Mayıs'ta 2 ülke arasındaki ticari ilişkilerin önündeki engellerin kaldırılmasına ilişkin ortak bildiri imzaladığı hatırlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"İmzalanan bu ortak bildiriyle her 2 ülke de ticaret hacminin karşılıklı artırılmasına yönelik adımlar atmak için kararlı tutumunu açıkça ortaya koymuştur. İki ülke arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkilerde yakalanan son derece olumlu ve geleceğe dönük somut adımlar içeren atmosfere rağmen bir kısım basın yayın organlarında yer alan ve Rusya'dan tarım ürünleri ithalatına kısıtlama getirildiğine ilişkin haberler doğruyu yansıtmamakta olup, Türkiye imzalanan mutabakata sadıktır. Gerçekle uzaktan yakından herhangi bir ilişkisi bulunmayan bu tür haberlere itibar edilmemesi gerekmektedir."

Kaynak : 24 Mayıs 2017 / Dünya Gazetesi